Blu-ray disc hakkında bilgiler

1-) Blu-ray Disc bir filmin içeriği (DVD filmlerdeki VIDEO_TS klasörleri gibi olan fakat Blu-ray filmlerde karşımıza çıkan BDMV ve CERTIFICATE klasörleri) Harddisk’imizde kayıtlı ise bu BD filmi hangi programla menülü bir biçimde aynı DVD gibi açabiliriz?

2-) Harddisk’imizde kayıtlı olan bu dosyalardan nasıl Blu-ray Video Disc oluşturup Blu-ray player da oynatabiliriz? (DVD Filmler, DVD Video formatında piyasaya sürülmektedir. Bu, DVD’nin içindeki yukarda bahsettiğim VIDEO_TS klasörlerini boş bir DVD diske kaydetmekle aynı şey değildir. DVD Video özel bir etikettir. Aynı DVD’de olduğu gibi Blu-ray filmlerin de özel bir etiketi var : Blu-ray Video Disc. Bu etiket ile BD’lere kaydedilen film dosyaları herhangi bir Blu-ray Player, Play Station 3 (PS3’ü inceleme fırsatım olmadığı için PS3 ile ilgili bir bilgim yok. Fakat tahmin ediyorum ki, yukarıda anlattığım biçimdeki discler PS3 ile de kolayca oynatılabiliyor. Ayrıca değişik sitelerden okuduğum kadarıyla BD filmlerin içindeki klasörler harici bir harddisk’e kaydedilip de seyredilebiliyor.) yahut herhangi bir PC’de sorunsuzca oynatılabilir.

İşte bu soruların cevapları :

1-) PC’ye kaydedilmiş bir BD film, Cyberlink PowerDVD yazılımı ile açılıp oynatılabiliyor. Fakat, PowerDVD’nin son versiyonları harddiskimizden blu-ray oynatımına izin vermemektedir. Harddiskten blu-ray oynatımına izin veren versiyon PowerDVD 7.3 build 3319a dır. Bu oynatıcıyı aşağıda verdiğim linkten indirebilirsiniz :

http://rapidshare.com/files/63131079/c0031.rar

rar şifresi : for@llmyFriends

(Serial number, rar ın içindedir.)

Player ı güncellememenizi tavsiye ederim, çünkü bazen güncellenen versiyon sorun çıkartabiliyor. Yine de size kalmış.

Dosyayı indirilip program yüklendikten sonra yapılacaklar şunlardır :(Ben örnek olarak Shakira’nın Oral Fixation Tour isimli konserini açıyorum. Gerçekten güzel bir konser.. Bu arada bu konseri benim gibi Blu-ray indirmek isteyenler varsa biraz uğraşacak ama değecek. Aşağıda verdiğim linkteki 152 adet Rapidshare partını indirebilirler.Biraz zor olacak..
http://www.hdfilmindir.com/hd-dvd-bluray-filmler/hd-video-klipler/shakira-oral-fixation-tour-complete-blu-ray-1080p.html

1. Programı açalım. Karşımıza aşağıdaki gibi bir pencere gelecektir. Resimde yuvarlak içinde gösterilen yere tıklayalım.

http://img7.imageshack.us/img7/9916/88721479.jpg

2. Çıkan menüden “Open movie files on hard disk drive” seçeneğini seçelim.

http://img7.imageshack.us/img7/4821/65823514.jpg

3. Resimde görüldüğü gibi BDMV ve CERTIFICATE klasörlerinin bulunduğu klasörü işaretledim. Fakat, BDMV klasörünün üzerine gelinip Tamam denilirse sorun olmaz. İki komut da aynı yolu gösteriyor..

http://img7.imageshack.us/img7/2293/86050663.jpg

ya da

http://img7.imageshack.us/img7/7236/72716365.jpg

Tamam tuşuna basalım ve bekleyelim..

4. Blu-ray filmimiz menülü bir şekilde karşımıza geliyor.

http://img7.imageshack.us/img7/5213/68316342.jpg

2-) PC’de kayıtlı BD dosyalarını Blu-ray Video Disc haline getirmek için kullanacağımız program : ImgBurn. Programı bu linkten çekebilirsiniz :

http://download.chip.eu/tr/ImgBurn-2.4.2.0_141152.html

Bu konu altında yapacağımız iki şey var :
1. Blu-ray Video Disc’i direkt olarak BD-R diske kaydedip PC, PS3 ve BD Player’da oynatmak.
2. Blu-ray Video Disc imajını (ISO dosyası) PC’ye kaydederek PC’de oynatmak ya da sonradan BD-R diske kaydetmek..

1. Blu-ray Video Disc imajını (ISO dosyası) PC’ye kaydederek PC’de oynatmak ya da sonradan BD-R diske kaydetmek..

Öncelikle programı indirip, yükleyip, açıyoruz. Karşımıza şöyle bir pencere geliyor :

http://img7.imageshack.us/img7/3594/48815798.jpg

Harddisk’teki Blu-ray dosyalarından Video Disc oluşturacağımız için “Create image file from files/folders” seçeneğini seçmeliyiz. Karşımıza böyle bir pencere gelecektir :

Harddisk’teki Blu-ray dosyalarından Video Disc oluşturacağımız için “Create image file from files/folders” seçeneğini seçmeliyiz. Karşımıza böyle bir pencere gelecektir :

http://img7.imageshack.us/img7/6660/15869169.jpg

1 ve 2 numaralı bölgelere aşağıda değineceğim. Burada Source yazan bölgenin altındaki boşluğa “BDMV” klasörünü sürükleyip bırakmalıyız.

http://img7.imageshack.us/img7/595/45300781.jpg

Bu resimdeki yuvarlak içinde olan simgeye tıklıyoruz. Bize ISO dosyasını nereye ve hangi isimle kaydedeceğimizi soruyor :

http://img7.imageshack.us/img7/7913/59539527.jpg

Kaydet tuşuna basıyoruz. Gelen pencerede Options sekmesine geliyoruz. Ve resimdeki ayarları yapıyoruz.

http://img7.imageshack.us/img7/8273/24365523.jpg

Her şey tamamlandıktan sonra yuvarlak içindeki düğmeye basıyoruz. Gelen pencerede “Yes” e basıyoruz.

http://img7.imageshack.us/img7/4246/32529156.jpg

Onaylama penceresi karşımıza çıkacaktır.

http://img7.imageshack.us/img7/1541/86917822.jpg

Tamam diyoruz ve program ISO dosyasını oluşturmaya başlıyor.

http://img7.imageshack.us/img7/4741/12738623.jpg

İşlem tamamlandığında oluşacak ISO dosyasını Daemon Tools tan çalıştırıp sürücünün içeriğini görmek istediğimizde (Sanal sürücünün üzerine gelip Araştır dediğimizde, tıpkı diğer diskler gibi) karşımıza şöyle bir hata gelecektir :

http://img7.imageshack.us/img7/9417/48050822.jpg

Bu hatanın sebebi, UDF 2.50 dediğimiz Blu-ray lerin kullandığı dosya biçimine XP İşletim Sistemi’nin destek vermemesi. UDF 2.50’yi de aşağıdan indirebilirsiniz :

http://files.digital-digest.com/down…-BluePrint.rar

Bu dosyayı indirdikten sonra rar lı arşivi herhangi istediğimiz bir yere çıkartıyoruz. Arşivin içinde thdudf.inf diye bir dosya var. Bu dosyanın üzerine gelip sağ tıklıyoruz. Yükle seçeneğini seçiyoruz. Windows, birkaç dosyayı kendi kendine kopyalamaya başlıyor. Kopyalama bittikten sonra PC’yi yeniden başlatmalıyız. PC yeniden başladığında Daemon Tools’a ISO dosyamızı gösterip Blu-ray filmimizi PowerDVD’de rahatlıkla oynatabiliriz. Henüz denemedim ama BÜYÜK İHTİMALLE İMAJ HALİNE GETİRİLEN BLU-RAY LER POWERDVD NIN SON VERSİYONLARINDA DA OYNATILABİLİR..

NOT : ÇIKAN MD5 DOSYASINI RAHATLIKLA SİLEBİLİRSİNİZ…

http://img7.imageshack.us/img7/3002/21396467.jpg

2. Blu-ray Video Disc’i direkt olarak BD-R diske kaydedip PC, PS3 ve Blu-ray Oynatıcı’da oynatmak.

Yazının yukarı kısımlarındaki bir resimde 1 ve 2 numaralı bir bölgelere sonra değineceğimi söylemiştim. Bu bölümün diğer bölümden farkı sadece bu disk imajını bir BD-R diske kaydetmek olduğu için 1 numaralı bölüm e BD sürücünüzü göstermeniz yeterli.. Bunu da 2 numaralı bölgedeki cd işaretine basarak yapabilirsiniz…

—————————————————————————————————————–

*Cryptload isimli program Rapidshare linklerini indirmenize yardımcı olabilir. Program açıkken linkleri (forum sitelerinde genellikle linkler tam ad olarak verilmez. Çoğunlukla Rapidshare linkleri için linke ait rapidshare numarası görünmeyecek şekilde nokta nokta şeklinde oluyor. Dolayısıyla linklerin gerçek uzunluğunu linkin üzerine gelip sağ tıklayarak “Özellikler” seçeneğini seçtiğinizde görebiliyorsunuz.) CTRL+C kombinasyonu ile programın tanımasını ve programın kendiliğinden “Link Ekleyici” penceresini açmasını sağlayabilirsiniz. Bu pencerede program linkleri teker teker çözüyor ve çözme işlemi bittiğinde indirme ile alakalı bazı özelliklere geçiyor. İndirilecek yer vs.vs. Rapidshare da üyeliği olmayan arkadaşlar, bu pencerede sadece indirilecek yer klasörünü ayarlayıp “Tamam” seçeneğine basmalılar. Rapidshare zannedersem bu aralar 1-1,5 saat bekleme yerine 15 dk bekleme süresi koymuş “Free” kullanıcılar için. Dolayısıyla Cryptload programı da standart 50 sn bekleme süresinden sonra dosyayı indirmeye başlıyor ve bittiğinde direkt olarak 900 sn (15 dk) lik geri sayımı başlatıyor. Yani Cryptload sayesinde indirilecek partlarınızı listeye eklediğinizde program kendiliğinden sıradaki partı indirme işlemini hallediyor. Programı aşağıdaki linkten elde edebilirsiniz :

http://rapidshare.com/files/20040560…Load_1.1.6.rar

Leave a Reply