DiVX Filmlere Kalıcı Altyazı Ekleme,Altyazı Gömme

Altyazı dosyasını birçok program ile .ssa formatına çevirebilirsiniz.Ben sub2ssa isimli programı kullanacağım çünkü bana göre en basit ayarlar bu programda.Programı google da aratarak bulabilirsiniz.

sub2ssa programı

Program kurulum istemez sadece zip içindeki dosyaları bir klasör içine açmanız yeterli.Bunları yapıp programı çalıştırdıysanız aşağıdaki gibi bir ekran karşınıza gelecek.Neler yapmanız gerektiğini ben resim üzerinde işaretledim.Şimdi adım adım gidelim;

1- Open ile .ssa formatına çevrilecek altyazı dosyamızı seçiyoruz.
2- Select ile .ssa formatına çevrilmiş altyazı dosyamızın yeni ismini ve yerini gösteriyoruz.
3- Select font ile altyazıların biçimini belirliyoruz.Ben ” Arial – Normal – 26 – Türkçe “ ayarlarını kullanıyorum bu tamamen size kalmış birşey.
4- Buradan altyazınızın rengini belirliyorsunuz.Ben sarı kullanıyorum film üzerinde daha net gözüküyor.
5- Bottom altyazımızın film üzerindeki düşey konumu ben bunu 1 yapıyorumki yazı en alta gelsin siz kafanıza göre değiştirebilirsiniz.
6- Aligment altyazımız kaç satırdan oluşacağını belirler. 2 Bottom center iyi bir seçimdir.
7- Convert to ssa deyip işlemi bitiriyoruz.

Nihayet altyazımızı .ssa formatına çevirdik.Şimdi sıra virtul dub programına altyazı dosyasını eklemeye geldi.Yanlız dikkat virtual dub programının plug in klasörünün içinde subtitle.vdf isimli altyazı filtresi olmak zorunda yoksa program .ssa formatına çevirdiğiniz dosyayı görmez.Programı ve filtresini aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Virtual dub programı
Altyazı filtresi

Virtual Dub programı da tamamsa programı açıyoruz.(İlk kez bu programı kullanacaklar virtual dub klasörü içindeki AuxSetup uygulamasını bir kereye mahsus çalıştırıp install handler – okey tıklayıp uygulamayı kapatmalılar.)
File – Open video file komutlarıyla altyazı yapıştırmak istediğimiz avi dosyamızı açıyoruz.
Video – Full processing mode – Filters – Add – Subtitler – Okey – komutlarıyla .ssa uzantılı altyazı dosyamızı 3 adet nokta işareti olan yerden seçiyoruz.ALtyazı dosyamızı seçtikten sonra aşağıdaki show preview komutuyla altyazınızın film üzerinde nasıl durduğunu ileri geri giderek kontrol edebilirsiniz.Herşey tamamsa okey – okey deyip çıkabilirsiniz.

Sıra geldi ses olayımıza.Streams – Stream list – Ses dosyasının bandına sağ klik – Direct stream copy – Ses dosyasının bandına sağ klik – interleaving – komutlarıyla ses ayarlarını yapıyoruz. Interleaving ayarları aşağıdaki resimdeki gibi olmalı.

Eğer filminiz AC3 sesli ise virtual dub bunu görmez ise AC-3 ACM Decompressor programını indirip kurarsanız görecektir.Eğer virtual dub v1.6 kullanıyorsanız stream komutlarına gerek yoktur direk audio sekmesi altından gerekli ayarları yapabilirsiniz.

Seste tamamsa artık filmimizi yeniden encode edebiliriz.Video-Compression – XviD MpeG-4 codec – Configure – Encoding type – Twopass-1 st pass – Okey – Okey – File – Save as – Yeni filmin adı – Kaydet komutlarıyla 2 aşamada yapacağımız encede işleminin 1.sini ayarlıyoruz. Dikkat burada Kaydet demeden önce Dont run this job now kutucuğu muhakkak seçili olmalı.

Video-Compression – XviD MpeG-4 codec – Configure – Encoding type – Twopass-1nd pass – Calc – komutlarıyla 2.aşama ayarlarımıza geliyoruz.Target s
ize yeni filmimizin boyutunu belirler tek cd için burasını 716800 seçmelisiniz buda 700 mbyte eder. Subtitle dan altyazı dosyasını seçiyorsunuz.Format-avi openDML
Hours -minute – second kutucuklarına altyazı yapıştırdığınız filminizin süresini giriyorsunuz.Frames per second.a filminiz neyse onu Formata ses dosyanızın formatını avarege bitrate de ses dosyanızın bitrate.ni giriyorsunuz.Herşey girildiyse okey -okey -okey – File – Save as – Aynı isim ile – Kaydet deyip 2. aşama encode ayarlarımızı tamamlıyoruz.

Herşeyi düzgün yaptıysak File – Job Control tıkladığımızda aşağıdaki ekran gelmeli.Eğer geldiyse start deyip işlemi başlatıyoruz.Encode bittiğinde status sekmesi altındaki mesaj Done olur.Artık filminiz hazırdır.

Leave a Reply