MKV Uzantılı Filmleri Bölmek ,Ses ve Altyazı Eklemek

Bu işlemler için Mtvtoolnix’i kullanacağız.Program ücretsizdir.
http://www.bunkus.org/videotools/mkv…downloads.html

MKV’LERİ BÖLMEK:

Orjinal boyutunu görmek için tıklayınız.
Diyelim ki elimizde 8Gb’lık mkv uzantılı bir film var.İki boş dvd’ye yazmak istiyoruz.İlk önce mkvtoolnix’i açalım.”Input” sekmesinde “add” ile filmi seçiyoruz.

Orjinal boyutunu görmek için tıklayınız.
Sonra “Global” sekmesine geçelim.”Enable splitting” işaretli olsun.”After this size” bölümüne kaç MB girmek istiyorsak onu yazıyoruz.Ben 4400M yapıyorum.Siz kaç Mb istiyorsanız onu yazın.(Mesela 1000M yazın 1 Gblık birçok dosyanız olsun).”Output filename” ile Kaydettiğiniz yer ve ismi seçin.”Start muxing” deyin.Biraz bekleyince dosyalarınız bölünmüş olarak hazırdır.

Ek bilgi olarak bende sağlıklı çalışmayan iki bölme şekli daha var.”after this duration” ile dosyayı istediğimiz zamanda bölüyoruz.10 dakika 13 saniye’de bölmek için bu kısma 1000 yazıyoruz.”After timecodes” ile ise örneğin 00:10:00,00:20:00,00:40:00 yazalım.Birinci parça ilk 10dk. ,ikinci parça 10-20dk. arası ,üçüncüsü 20-40dk. arası ,dördüncü parça ise 40dk. sonrası olacaktır.

MKV’LERE SES VE ALTYAZI EKLEMEK(ve çıkarmak):

Orjinal boyutunu görmek için tıklayınız.
Mkv uzantılı dosyamızı “input” sekmesinde “add” ile seçiyoruz.Tracks yazan yerde Mkv içindeki dosyaları görüyorsunuz.Yukarıdaki örnekte ,görüntü ,ses ve iki de altyazı olduğunu farketmişsinizdir.Eğer Mkv içerisinde istemediğiniz ses ve altyazılar varsa ,bu kutuları boş bırakıyoruz.İstediklerimiz seçili kalıyor.
Farzedelim indirdiğimiz filmde ses dosyası hatalı ve yeni fix dosyasını ekleyeceğiz.Veya çok hoşumuza gitti elimizdeki filme uyacak Türkçe veya çince sesi ekleyeceğiz.”Add” ile bu dosyayı da ekleyin “Tracks” kısımında bu dosya seçili olsun.istemediğiniz işaretsiz olsun.Farklı yeri gösterin.”Start muxing”ile bitirin.

BÖLÜNMÜŞ MKV’LERİ BİRLEŞTİRMEK:

Orjinal boyutunu görmek için tıklayınız.
Daha önce bölüp dvdlere yazdığımız filmleri yeniden tek bir dosya yapmak istiyoruz diyelim.”Input” sekmesindeki add seçeneği ile ilk bölümü seçin.Sonra “append”e tıklayın ikincisini seçin.Üçüncü bölüm için (yada daha fazlası)”append”e tıklayın sırayla dosyaları ekleyin.”Output filename” ile Kaydettiğiniz yer ve ismi seçin.”Start muxing” deyin.

Leave a Reply